Yeni Yıla Özel Top 10 Çikolata Listesi

Sevdiklerinizle yılbaşında muhabbetinize ortak olup ağzınızı tatlandıracak harika çikolata hediyelerine ne dersiniz 🙂 Bu yıl çok şahane geçecek. Bu harika çikolatalar top10 da sizler için yerlerini aldı. Sıra şimdi sizde. Bu çikolataları sevdiklerinize bu yeni yılda armağan ederek hem onlar mutlu edin hem de muhabbetinizi tatlandırın 🙂 Kalbinizi yumuşatın 🙂

Yılbaşına Özel En İyi Çikolatalar

Top10 – Köln, Almanya çikolataları

Almanya’nın çikolata başkenti olan Köln’de, dünyanın 2. büyük çikolata tedarikçisi olan Stollwerck chocolate firması bulunuyor. Bu firma 150. yıl kutlamaları için Stollwerck adında bir müze açmış. Bu müze bir çikolata müzesi ve içerisinde çikolatanın tarihi anlatılıyor. İçerisinde iştah açan kocaman bir çikolata çeşmesi bulunduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz.

 

Top9 – Tain L’Hermitage, Fransa çikolataları

Şarabın kalbinin attığı yer Fransa’da küçük bir kasaba olan ve Lyon’a sadece 1 saatlik bir mesafede bulunan Tain L’Hermitage, dünya’nın en ünlü çikolata markalarından biri olan Valrhona’ya ev sahipliği yapıyor. Hem mağaza hem de yeni çikolata şefleri yetiştiren bir okul olan Valrhona Ecole du Grand Chocolat’ın kapıları kısa sürede yeni tarifler öğrenmek isteyen amatörlere de sonuna kadar açık.

Top8 – Hershey, Pennsylvania çikolataları

Hershey  çikolatasını duymuş olabilirsiniz. Hershey, 1906 yılından beri Amerika’nın en büyük çikolata markalarından biri ve Pennysylvania’da üretiliyor.

Top7 – Newyork, Newyork çikolataları

Diğer herşey gibi, dünya’nın en iyi çikolatalarını da Newyork’ta bulabilirsiniz. İsterseniz burada çikolata turlarına katılarak çikolatanın nasıl yapıldığını görebilir ve gününüze daha fazla mutluluk katabilir, ağzınızı tatlandırabilirsiniz.Newyork’ta çok çeşitli iyi çikolata mağazası bulabilirsiniz ama bunlardan en iyileri Chocolate Bar, MarieBelle, Li-Lac ve Richart Design et Chocolat mağazalarıdır. Ayrıca çikolata ustası Jacques Torres ‘in yaptığı truffle ve çikolataları da denemenizi öneririz.

Top6 – Villajoyosa, İspanya Çikolataları

Villajoyosa markasının çikolata geçmişi 18.yy’a kadar uzanır. O dönemde işe Venezuella’dan Ekvator’a kakao çekirdeği ihraç edilmesi ile başlanan hikâye, Villajoyosa’yı İspanya’nın en eski çikolata üreticisi yapmıştır.

Top5 – San Francisco, California Çikolataları

Newyork’ta olduğu gibi birçok çikolatasever Dünya’nın en iyi çikolatalarını yemek için San Francisco’ya akın eder. Ama bunlardan Ghirardelli Çikolatası vardır ki işte o en iyisidir.

Top4 – Oaxaca, Meksika Çikolataları

Dünya’nın ilk çikolatacıları Amerika’da yaşayan Meksikalılardı, daha sonra ise bu gelenek Meksika’da sürmeye devam etti. Bugün Oaxaca, Meksika’da sokakta yürürken bile  onlarca farklı çikolatacı görebilirsiniz. İlginçtir ki buradan alacağınız her çikolata da çok lezzetlidir. Oaxaca çikolatalarının en önemli özelliği, fabrikada üretilmemesi. Bu çikolatalar eski yöntemlerle elde üretiliyor.

Top3 – Barcelona, İspanya Çikolataları

İspanyollar, çikolatayı ilk keşfeden ülkelerden biri. 1780 yılında, daha ilk kez çikolata makinesini yaptıklarından beri çikolata üreten şehirde birbirinden iyi çikolatalar yiyebilirsiniz. Bunlardan en iyisi the Museo de La Xocolata markası.

Top2 – Zurich, İsviçre Çikolataları

 

İsviçre’de kişi başına çikolata tüketimi, dünyanın her yerinden daha fazladır. Çünkü İsviçreliler çikolata işinden çok iyi anlar. İsviçre’nin en önemli çikolata üreticileri Nestle, Toblerone,Lindt,Treuscher ve Sprungli’dir.

Top1 – Godiva, Belçika çikolataları

Belçika tam bir çikolata cenneti. Bu ülkede toplam 12 çikolata fabrikası, 16 çikolata müzesi ve 2100’den fazla çikolata dükkanı bulunuyor. Brüksel’de ise dünya’nın en büyük 2 çikolata fabrikası var. Tabi ki bir tanesi Godiva, diğeri ise Leonidas.

Dünya’nın en iyi çikolatalarının üretildiği Brüksel’deki en iyi çikolata markaları şöyledir: Wittamer, Pierre Marcolini, Neuhaus, Godiva, Leonidas ve Zaabar.

Canınız çok çekti değil mi? 🙂  Hemen bir çikolata ağzınıza atıp ve keyfini çıkarın. 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here